Az első esés/fej beverés
…tulajdonképpen már újszülött korban megtörténik. Akkor, amikor a baba még nem tudja megtartani a fejét, de már emelgeti, és úgy ejti le ránk a fejét, hogy beveri az orrát. Ami persze váratlanul éri, és fáj neki. Természetesen sírva is fakad, és annak rendje és módja szerint meg is vigasztaljuk. Szigorúan véve ez az első esés.
A második esés
…pontosabban fej beverés akkor történik, amikor még nagyon újdonság a babának, hogy a hasáról a hátára fordul.
Talán először úgy fordul meg, hogy nem is számít rá: fekszik a hasán, emeli magasra a nagy, nehéz fejét, ami egyszer csak elhúzza oldalra, a teste pedig fordul utána, és a váratlan mozdulattal a fejét is beveri. Ez persze fáj, sír is utána – meg is vigasztaljuk gyorsan, és nagyon helyesen.
De az is lehet, hogy a fej beverés nem az első fordulásnál történik, de biztos, hogy olyankor, amikor a baba még gyakorlatlan a fordulásban. Nem úgy sikerül neki a dolog, ahogyan szerette volna: nagyobb a slung, és kész a koppanás!
Hagyd esni!
De nem veszélyes ez? Nem, nem veszélyes. Sőt, ennyi fájdalom elkerülhetetlen a mozgásfejlődésben. Szükség van rá. Persze, nem könnyű látni, hogy a szívünk csücskét fájdalom éri. De fontos tudnunk, hogy a legjobb, amit tehetünk érte, ha hagyjuk esni (beverni a fejét), nem teszünk ellene, hanem utána vigasztaljuk meg, amennyire szüksége van a vigasztalásra.
Miért jó, ha esik? Miért kell, hogy fájjon?
Azért, mert így kap visszajelzést arról, hogy a mozdulat, amit tett, lehetetlen, nem működő mozdulat. Így az idegrendszer ezt a variációt elveti: aha, ha ezt csinálom, megszívom.
Nagyon célszerű dolog, hogy a mozgásfejlődés a fej tartásával kezdődik. Az első ugyanis, amit megtanulunk – pontosan ezekkel a fej beverésekkel! –, hogy ha esünk, védeni kell a fejet. Ez az ügyes esés egyik lényege! Ahhoz, hogy ez kialakuljon, fontos, hogy minden mozdulat, ami „ügyetlen”, fájdalommal járjon. Ha a baba mindig szabadon mozoghat, akkor ez így is van: minden (balul sikerült) mozdulatnak következménye van.
Így éri a babát a legkevesebb fájdalom
Mert ha mindig szabadon mozoghat, és szabadon eshet, nem lesz sok balul sikerült mozdulat! Hiszen a baba nagyon dinamikusan fejlődik! Pár alkalom elég, és kialakul a célszerű mozdulat. És ez a pár alkalom egyáltalán nem veszélyes. Pontosan azért, mert az első fej beverések akkor történnek, amikor a baba még nagyon közel van a földhöz, és még lassan mozog. Így aztán – bár ő természetesen zokon veszi a koppanást – nem éri nagy ütés, nem lesz belőle baj. És nagyon hamar megtanul vigyázni magára.
Miért baj, ha én megvédem a babát az ütéstől?
Ha te vigyázol a babára – akár csak olykor-olykor, de mégis – akkor azok a mozdulatok, amik eséshez vagy fej beveréshez kellene, hogy vezessenek, beválnak! A baba agya megtanulja, hogy ezek célszerű, jó mozdulatok. És használni fogja őket: fog úgy esni, hogy nem védi a fejét. Csakhogy közben a mozgásfejlődés tovább halad: a baba súlypontja magasabbra kerül, és a sebessége nő. Ekkor már az ügyetlen esés következménye, azaz a fájdalom sokkal nagyobb lesz. Így aztán – elsőre talán ellentmondásosnak tűnő módon – akkor éri több fájdalom a babát, és akkor kerül nagyobb veszélybe, ha védjük őt!
Ugyanis mi nem lehetünk mindig vele. A valódi biztonságot és a legkevesebb fájdalmat az adja, ha a baba megtanul vigyázni magára. Mert ő az egyetlen, aki mindig ott van, amikor elesik. Ehhez az kell, hogy mindig szabadon mozoghasson, és ezen belül szabadon is eshessen.
És ha úgy esik, mint a zsák?
Azaz úgy, hogy nem védi a fejét esés közben, és az tompítatlanul koppan a földön? Ez azt mutatja, hogy sérül(t) a szabad mozgás, azaz van/volt olyan olyan helyzet, amikor a baba nem mozoghat szabadon. Van kiút a helyzetből! Meg tud tanulni vigyázni magára a baba!
A szabad a mozgás gyógyítja magát! A feladatunk: föltérképezni az összes ilyen helyzetet, és átállni a szabad mozgásra. Az átállás azt jelenti, hogy bizonyos gyakorlataink helyett mi, szülők, újat találnunk ki, új helyzeteket alakítunk ki a babának.
Maga az átállás nem könnyű, de a kialakult új helyzet jellemzően egyszerűbb, könnyebb szülőként (is), mint az eddigi gyakorlatunk. A szabad mozgás szülőként élvezetes, egyszerű, könnyű! Csak a váltás lehet nehéz, mint minden váltás, váloztás az életben. De egyáltalán nem lehetetlen, főleg, hogy nem vagy egyedül: segítünk benne, hatékonyan, akár távban (telefonon vagy online) is!
-
Mozgásfejlődés Mentor Program | Alap program | Havi előfizetés9.900 Ft
-
Mozgásfejlődés tanácsadás Ónodi Ágival | Telefonon/online [60p]24.900 Ft
-
Akciós termékMozgásfejlődés tanácsadás csomag | Tanácsadás [60p] + utánkövetés [1 hónap] + videótréningOriginal price was: 94.600 Ft.59.000 FtCurrent price is: 59.000 Ft.
-
Paramami – csak semmi pánik! | Videótréning29.900 Ft
-
Babával az élet VIP csomag születéstől 1 éves korig29.900 Ft
-
Mozgásfejlődés a születéstől a stabil járásig – Mit kell tudnia a babámnak? | Videótréning + Ajándék esettanulmány!24.900 Ft
Szeretném megosztani a tapasztalatomat bíztatásképp! A kisebbik fiam fél éves volt, amikor Ágitól először hallottam a szabad mozgásról. Onnantól igyekeztünk rá odafigyelni, bár utólag látom hogy ekkor is csúsztak hibák a gépezetbe. Onnantól hogy mászott, már valóban szabad mozgásban volt és amikor járni kezdett, végképp nagyon ügyeltünk rá. Most lesz 3 éves és olyan esésekből kel fel egy karcolás nélkül, hogy a férjem azt szokta mondani viccesen, hogy az alkoholisták védőszentje őrzi a gyereket. 😀 A múltkor felállt a konyhában egy székre (ami hozzá képest elég magas ugye) és félrelépett, hátraesett. Nagyon rosszul nézett ki, mi már vizionáltuk, hogy mehetünk az ügyeletre… Ehhez képest úgy esett, hogy leért a lába, utána gördült a csípőjére, hátára, eközben kicsit el is fordult és lerakta az alkarját, a feje nem is ért a földhöz! Minden ilyen alkalommal konstatáljuk, hogy a szabad mozgás bizony működik, és hogy nem azzal óvom a gyereket ha elkapom az eséseit, hanem ha engedem, hogy eleinte tanulás közben néha essen _kicsit_, ezekből a tapasztalatokból pedig úgy megtanul esni, hogy a necces helyzetekben ilyen jól védje magát! Szerintem egészen elképesztő! Volt, hogy futóbicajjal ráhajtott egy labdára, nyilván felborult a bicajjal, de olyan nagy lendülettel, hogy utána még gurult a betonon (mármint a gyerek) és egy horzsolás nélkül felkelt. Na… Szóval én is nagyon bíztatok mindenkit, hogy bízzon a babában, bár tudom, hogy szülőként nehéz fejben átállni arra, hogy végig kell nézni néhány esest, és az fáj neki.
Én annak a híve vagyok, és Ági is azt javasolja a cikkeiben, hogy hagyni kell elesni, és majd szépen mindent megtanul. 🙂 Nálunk ebből nem is lett probléma, a fiam első felállását is a konyhából néztem végig, ha segítségre szorult és kérte akkor mentem neki segíteni de egyébként sosem álltam mögötte. Nem is lett baja és szinte sosem esett. (Később úgy másfél évesen néha leesett a lépcsőkről, mikor épp az volt a kedvence, de azt is mindig megúszta pár horzsolással)