Mikortól mondhatjuk, hogy a baba tud ülni?
Akkor mondhatjuk, hogy a baba tud ülni, ha leteszed őt a hátára fektetve, távolabb lépsz tőle, és …egyszer csak ülve találod őt. Annyira tud ülni, amennyire így, minden segítség nélkül tud ülni. Ha még csak támaszkodva, akkor még csak támaszkodva stb.
Mikortól ültethetem?
És etetőszékbe? Vagy fürdetéshez ültethetem azért?
A stabil ülni tudásnál korábbi időkben azzal támogatod a mozgásfejlődését, ha nem teszed le ülésbe soha, semmilyen körülmények között. Sem etetéshez, sem fürdetéshez, semmihez, semmikor. A mozgásfejlődés szempontjából nagyon fontos ugyanis, hogy a baba mindig olyan helyzetben legyen, ami teljesen az övé, és amiből ki tud jönni.
De mégis, miért nem jó az ültetés?
- Nem erősödtek meg hozzá az izmai, nem alakultak hozzá a csontjai.
- Nem szerezte meg azokat a készségeket, amik a helyzet kontrollálásához kellenek,
- és nem kapta meg a környezetétől azokat a visszajelzéseket a mozgásáról, hogy mely mozdulat célravezető, és melyik nem.
Valamint abban az időben, amikor a baba ültetve van, nem gyakorolja azokat a mozgásformákat, amelyeknek éppen itt van az ideje; amelyekre szüksége lenne. Pedig pontosan ezek készítenék elő az ülni tudást, és ezek nagyon befolyásolják az ismeretszerzést és a későbbi tanlulási képességek fejlődését.
Ha ültetve van a baba, akkor nem az övé a pozíció, amiben van. Nem tudja kontrollálni, hogy mi történik vele. Nem tud vigyázni magára. Ilyenkor szoktak a babák ügyetlenül, azaz úgy esni, hogy közben nem védik a fejüket: úgy esnek hátra, mint egy zsák.
Ha a baba mindig szabadon mozoghatott, nem esik el úgy, mint a zsák
Örökmozgók
Ha a baba, kisgyerek szabadon mozoghat, akkor egy testhelyzetben jellemzően egy egész percet sem tölt el. Ez az örökmozgóság a mozgásfejlődés szempontjából rendkívül fontos.
Ha viszont én berakom a babát egy olyan helyzetbe, ami nem egészen az övé – például ültetem, amikor ő még nem tud ülni –, akkor abból a helyzetből kijönni sem tud könnyen, biztonsággal, így többé-kevésbé beleragad. Ezzel a babát gyakorlatilag lekötöm, akadályozom a mozgásban.
De úgy szereti az ültetést!
Persze, hogy szereti! Hiszen a függőlegességtől emelkedik a figyelmi szint – éberebbek leszünk mindannyian: gyerek és felnőtt egyaránt. Ülve messzebbre is lát a baba, a kezei is fölszabadulnak, és a szemei elé kerülnek – sokkal izgalmasabb lesz a világ! Pontosan ez az, ami hajtja a mozgásfejlődést: miért küzdene a baba, ha nem azért, mert az eredmény kívánatos?!
A fejlődéshez szükséges motiváló erő viszont csak akkor van meg, ha az üléshez nem jut hozzá a baba külső segítséggel, csak úgy, ha fölküzdi magát oda. Szereti az eredményt, de ne te add oda neki! Hagyd megküzdeni érte! Mert ha odaadod neki az ülést anélkül, hogy megdolgozhatott volna érte, az akadályozza, akár vissza is vetheti a mozgásfejlődését.
Amikor a helyzet kulcsa az ültetés
Sok babát láttam már, akiknek az anyukája panaszkodott arról, hogy a baba nem mászik, és kiderült, hogy a helyzet kulcsa az ültetés. Hadd meséljek el egyet közülük példaként.
Szóval, az anyuka arról panaszkodik, hogy a babája nem mászik. Gyakori panasz, és a legtöbbször semmi akadály nincsen a baba előtt, egyszerűen nem jött még el a mászás ideje. De ebben (és sok más esetben) amikor végigbeszélgettük a helyzetet kiderült, hogy bizony ültetni szokták a babát, hiszen már elmúlt fél éves, és a védőnő azt mondta, hogy ilyenkor már lehet ültetni. Eddigre a baba már meg is tanulta tartani magát ülve. Elmagyaráztam az anyukának a föntieket, és hogy ez akár akadálya is lehet a mászásnak. Elhatározta, hogy nem ülteti többet. Azt is megbeszéltük, hogy hogyan hagyhatják el az ültetést úgy, hogy az egyáltalán ne legyen a babának rossz annak ellenére, hogy szereti és kéri az ültetést. Egy hét múlva kapom telefont: a baba mászik, és mindenki boldog. Többet természetesen nem ültették…
Ebben a minitanfolyamban is elmesélem egy baba történetét, amiben sok más zavaró tényező mellett az ültetés fontos szerepet kap, a megoldást pedig a szabad mozgás hozza.
-
Mozgásfejlődés Mentor Program | Alap program | Havi előfizetés9.900 Ft
-
Mozgásfejlődés tanácsadás Ónodi Ágival | Telefonon/online [60p]24.900 Ft
-
Akciós termékMozgásfejlődés tanácsadás csomag | Tanácsadás [60p] + utánkövetés [1 hónap] + videótréningOriginal price was: 94.600 Ft.59.000 FtCurrent price is: 59.000 Ft.
-
Babával az élet VIP csomag születéstől 1 éves korig29.900 Ft
-
Mozgásfejlődés a születéstől a stabil járásig – Mit kell tudnia a babámnak? | Videótréning + Ajándék esettanulmány!24.900 Ft
-
Mozgásfejlődés esettanulmány | Mini videótréning4.900 Ft
Kedves Ági!
Ha pihenő székbe teszem a babám az is ültetésnek számít?
Kedves Virág!
Igen, a pihenőszék ültetésnek számít és árt. Ne használjátok egyáltalán! Itt olvashatsz erről bővebben https://profiszulo.hu/2020/02/20/pihenoszek-autosules-ez-ultetesnek-szamit/.
Kedves Ági!
Érthető és logikus, amiket a cikkben leírtál, viszont nem találok ajánlást arra, hogy akkor hogyan kezdjük a hozzátáplálást. BLW-zni szeretnék a kisfiammal, ha már elkezd érdeklődni az ételek iránt, azonban ha akkor még nem fog tudni önállóan ülni, ezt hogy lehet kivitelezni?
Előre is köszönöm válaszod!
Nézd meg ezt a videónkat, itt részletesen beszélünk róla.
Kedves Ági!
Ha a pihenőszékbe tevés ültetésnek számít, akkor az autós hordozó is?
Köszönöm.
Igen, ha ébren van benne a baba úgy, hogy nem utaztok éppen.
Kedves Ági. Hogyan tudom leszoktatni a lányomat 5 hónaposan az ülésről?
Kedves Rita!
Melegen ajánlom neked a mozgásfejlődés videósoroztunk 2. részét, ahol ebben a leckében részletesen foglalkozunk ezzel a kérdéssel. Ahhoz, hogy konkrétan és személyre szabottan tudjak válasozolni, sokkal többet kellene tudnom rólatok. Ami minden esetben része az ültetésről szabad mozgásra való átállásnak, hogy abbahagyjuk az ültetés minden formáját. Ehhez persze fontos felismerni, hogy mi minden minősül a mozgásfejlődés szempontjából ültetésnek. Ehhez javaslom, hogy nézd meg ezt a LIVE-omat a témában. Olvasd még el ezt a cikkünket, amiben végigkísérheted Luca történetét: azt, hogy vele hogyan lépte meg az anyukája azt a lépést, amire te készülsz. Az ő történetükből választ találsz arra a kérdésre, hogy hogyan lehet mindezt úgy megcsinálni, hogy az ne legyen fölöslegesen nehézt a babának annak ellenére sem, hogy ő nyilvánvalóan szereti az ültetést.